UA-127414240-1
Sivusto ei tue käyttämääsi selainta. Suosittelemme selaimen päivittämistä uudempaan versioon.

Vammalan Reserviläiset ry on vuoden malliyhdistys

Lisätty 21.11.2020

Reserviläisliiton liittokokous nimeää vuosittain malliyhdistyksen, joka esimerkillisen toimintansa ansiosta sopii esikuvaksi muille liiton yhdistyksille. Reserviläisliitossa on 326 jäsenyhdistystä ja tänä vuonna malliyhdistyshakemuksia tuli 15 kappaletta, joista valituksi tuli Vammalan Reserviläiset ry.

 

Vammalan Reserviläiset ry:n puheenjohtajan kiitospuhe palkitsemistilaisuudessa:

 
 
Herra puolustusministeri, herra Reserviläisliiton puheenjohtaja,
hyvät naiset ja herrat, niin täällä kuin videoyhteydellä mukana olevat. 
 
Vammalan Reserviläiset ry:n puheenjohtajana ja yhdistyksemme 286 jäsenen puolesta esitän parhaimmat kiitoksemme Reserviläisliitolle tästä arvokkaasta huomionosoituksesta.
 
1954 perustetun yhdistyksemme vankkumaton työ vapaaehtoisen maanpuolustuksen hyväksi on tuottanut sen, että monipuolinen toimintamme on ensin Pirkanmaan Reserviläispiirissä sekä nyt myös Reserviläisliitossa huomioitu ja siellä katsottu näin arvokkaan huomionosoituksen arvoiseksi.
 
Erityisen arvokkaaksi tämän tekee se, että saamme nyt esitellä malliyhdistysnauhalla varustetun lippumme itsenäisyyspäivän tapahtumassa kotipaikkakunnallamme Sastamalassa.
 
Lopuksi haluan vielä kiittää yhdistyksemme tapahtumien järjestäjiä, kouluttajia sekä aktiivisia jäseniä.
 
Marssi jatkuu!
 
KIITOS
 
Reserviläisliiton historiassa ensimmäisen kerran malliyhdistyspalkinnon jakoi puolustusministeri. Kuvassa puolustusministeri Antti Kaikkonen, lipun kanssa edellinen puheenjohtaja, Matti Heikkilä, taustalla nykyinen puheenjohtaja Tero Matintalo
Kuva: Jarno LahtinenReserviläisliiton historiassa ensimmäisen kerran malliyhdistyspalkinnon jakoi puolustusministeri. Kuvassa puolustusministeri Antti Kaikkonen, lipun kanssa edellinen puheenjohtaja, Matti Heikkilä, taustalla nykyinen puheenjohtaja Tero Matintalo Kuva: Jarno Lahtinen